
VÅRE FORVENTNINGER TIL VALPEKKØPERE
Er du interessert i valp fra oss, ønsker vi at du først sender en introduksjons mail hvor du forteller litt om deg selv (eller dere), hvorfor du ønsker en Toller, hvilken erfaring du har med hund, og hvilke planer og mål du har for hundeholdet.
Vi avler Tollere med fokus på arbeidslyst, førbarhet og gode bruksegenskaper. Våre valper selges utelukkende til hjem som har et langsiktig mål og ønske om å bruke hunden aktivt gjennom trening og konkurranser innen hundesport, jakt eller andre bruksaktiviteter.
Vi søker valpekjøpere som har konkrete mål med hunden og som ønsker å utvikle hundens potensial. Vår erfaring er at når man trener mot konkurranser eller prøver, blir treningen mer målrettet, strukturert og variert. Det gir både hund og fører en tydelig utviklingsplan og bidrar til at hundens egenskaper blir ivaretatt og videreutviklet.
En Toller fra vårt oppdrett skal få en aktiv hverdag med både fysisk og mental trening – ikke bare mosjon. Vi selger ikke valper til hjem som kun ønsker en familiehund, turkamerat eller kosehund, uansett hvor godt hjemmet ellers måtte være. Er dette ønsket, er vi ikke den rette oppdretteren for dere.
Du er selvfølgelig hjertelig velkommen til å besøke oss og møte både oss og hundene våre dersom du vurderer en Toller. Det er viktig for oss at både dere og vi er trygge på at dette er riktig rase – og riktig oppdretter.
Vi følger opp valpene våre gjennom hele livet og ønsker et nært samarbeid med alle valpekjøpere. Vi setter stor pris på å følge hundenes utvikling, trening og resultater. Dersom du ikke ønsker denne kontakten og oppfølgingen, er vi ikke den rette oppdretteren for deg.
Vi driver et lite og gjennomtenkt oppdrett, og har kull med jevne mellomrom. Vi selger ikke valp til noen vi ikke har møtt personlig – både før valpene er født og minst én gang før valpen flytter til sitt nye hjem. Det er viktig for oss å bli godt kjent med våre valpekjøpere, slik at vi er sikre på at valpen kommer til et hjem som deler våre mål og verdier.
PROSSESSEN:
Når valpene blir født
Når valpene har blitt født og blitt noen dager gamle ringer vi til dem som er godkjent til en valp fra det kommende kullet. Det kan da bli positivt eller negativt svar alt etter hvor mange valper og hvilket kjønn de har.
Valpenes tid hos oss
Når valpene blir født følges hver enkelt valp individuelt opp der vekt, når de åpner øynene og andre fremskritt dokumenteres. Valpene vil preges inne hos oss, hvor de vil håndteres daglig, bli utsatt for stimuli, lyder og dufter. De vil, når de er gamle nok bli tatt med til nye miljø, oppleve barn, andre dyr, fremmede mennesker og prøve seg på forskjellige underlag og mye mer. Vi vil ta dem med til dyrlegen og ta de med på kjøreturer. På vår hjemmeside og FB vil dere finne bilder og lese om valpene. De første ukene har vi besøksforbud for å minimere smittefare og for at tispen skal være i ro med valpene den første tiden. Etter at valpene er fylt 4 uker er dere velkomne til å besøke oss.
Valg av passende valp
Vi legger utrolig mye tid ned i hver valp og det er viktig for oss at rett valp havner i rett familie. For å få de beste forutsetningene for å lykkes ut fra de ambisjoner du har for din valp, vil vi først når valpene er 8-9 uker velge hvilken valp som vi tror passer best til deg. Vi tar med i betrakningen hvordan valpen har vært i gjennom de 8-9 uker, hvordan de er i flokk og alene. Vi tar de med på miljøopplevelser, kjøreturer, lar de snuse og oppleve vildt, oppelve skudd og mye annet.
Levering av valpen
Valpene forlater oss etter at de er blitt 9 - 10 uker. De har da vært på veterinærbesøk og fått ormekur og har blitt ID-merket alt etter NKK sine regler. Innen henting skal dere ha tegnet forsikring for valpen.
Når du henter valpen får du bl.a. med:
§ registreringsbevis fra NKK
§ NKK’s kjøpeavtale og veterinærbesigtigelsen.
§ informationsmateriale fra NKK
§ Vårt informasjonshefte om stell og trening av hund samt annen nyttig informasjon
§ fôr til de første dagene (Vom & Hundemat råfôr)
§ fløyte, dummy, pledd og leke
Når du henter valpen går vi igjennom kommende ormekurer og vaksinasjoner, mattider, tips og råd om hvordan få valpen renslig og hvordan trene etc.
Som ledd i vårt avls-arbeide ønsker vi å holde kontakt med valpekjøperne for å vite at kombinasjonen vi har valgt var riktig. Derfor kommer vi til å holde regelmessig kontakt med alle valpekjøperne gjennom hele hundens liv. Mest de første årene for å se at valpen får den treningen som er nødvendig, og vi vil også, så vidt mulig, komme på besøk for å trene sammen, gå en tur eller treffes på en utstilling. Dette er viktig for oss da det er vår eneste mulighet til å utrede kullet under ett og for at dere valpekjøpere skal få kontakt med hverandre. Også når det gjelder å hjelpe til med å løse eventuelle problem som kan oppstå.
HD/AD røngten
Ved 12 – 18 måneders alder forlanger vi at der blir tatt røntgen av hofter og albuer. Det er veldig viktig for oss når vi vurderer kullet helsemessig. Og for deg som hundeeier er det viktig å kjenne HD og AD-statusen slik at du kan ta dine forholdsregler i forhold til aktivivet med din hund, skulle ulykken skulle være ute. Vi tar et depositum på 2500,- kr når dere kjøper valpen som dere får tilbake når resultatet foreligger i Dogweb. (kommer i tillegg til valpeprisen).
Utstilling
Vi ser det som positivt, så fremt valpen/hunden egner seg, at man vil stille sin hund. Vi vil også prioritere dem som er åpne for dette. Skulle dere ønske dette hjelper vi gjerne til med tips og råd.
Avl
Skal hunden i avl skal vi rådføres og vi vil at dere følger Raseråedet avlsråd og anbefalinger. Og blandnings avl er helt og holdent forbudt.
Om problemer oppstår
Skulle der oppstå problemer som gjør du/dere ikke kan beholde hunden så vil vi gjøre hva vi kan for å hjelpe til å løse deres problem. Som valpekjøper fra DuckCharmers kan du forvente at vi gjør vårt beste for å hjelpe dere.
Dersom hunden mot formodning ønskes omplassert vil vi gjerne ha beskjed og vil hjelpe med dette i det omfang det er mulig. Vi aksepterer ikke at hunden selges videre eller avlives uten at vi er informert på forhånd.
Dersom du nå har lest igjennom alt ovenstående og ikke er skremt bort er du velkommen til å sende oss en søknad om å komme på valpelisten.